Dub 22, 2024 Canyon.com

Dresy Tour de France a jejich význam

Zajímalo vás někdy, co znamenají žluté, zelené, puntíkované a bílé dresy na Tour de France?

Dresy Tour de France a jejich význam Barvy dresů Tour de France: vysvětlení významu a symboliky

Pokud jste na Tour de France nováčky, možná si všimnete čtyř dresů, které se liší od ostatních jezdců v závodě. Na rozdíl od jednodenních závodů mají okruhy velké série a další etapové závody soutěže v soutěži; speciální dresy jsou známkou lídrů v těchto konkrétních kategoriích a jsou nošeny částečně tak, aby je diváci mohli snadno vidět v přeplněném poli jezdců.

Letošní Tour de France (a dámská verze závodu Le Tour Femmes) slibuje, že bude jednou z nejzajímavějších, a soutěž o tyto dresy bude tvrdá.

Obsah

Co znamenají dresy Tour de France?

Na Tour de France soupeří jezdci o dresy, které označují čtyři jednotlivé klasifikace:

·      Celková klasifikace (žlutá)

·      Vrchařská klasifikace (puntíkovaný)

·      Bodová klasifikace (zelený)

·      Klasifikace mladých jezdců (bílá)

Kromě soutěží o dresy bojují jezdci také o klasifikaci týmu a ocenění pro nejbojovnější jezdce. Týmu není udělen dres, ale nosí černou barvu na žlutých polích čísel a může mít žluté přilby, pokud si to zvolí. Nejbojovnější jezdec, kterého si závodní porota každý den vybere, má na sobě následující den závodu speciální zlaté číslo.

Na konci každé etapy dostanou lídři každé klasifikace svůj dres. Tito lídři nosí na Tour de France následující den žlutý, puntíkovaný, zelený nebo bílý dres. Na konci závodu se lídři stanou celkovými vítězi a získávají příslušné dresy.

Co znamená žlutý dres Tour de France?

Možná nejslavnější dres na planetě, žlutý dres – nebo maillot jaune, jak je znám ve francouzštině – patří vedoucímu celkové klasifikace (GC). Žlutý dres Tour de France je nejstarším a nejžádanějším dresem nejen TdF, ale také v cyklistice vůbec. Pravidla jsou jednoduchá: jezdec s nejrychlejším kumulativním časem nosí žlutý dres. Na konci závodu je tento jezdec celkovým vítězem Tour de France.

Předchozí vítězové žlutého dresu

K jezdcům s největším počtem vítězství v Tour de France v historii patří Jacques Anquetil, Eddy Merckx, Bernard Hinault a Miguel Indurain, každý s pěti vítězstvími v celkové klasifikaci. Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma) v posledních dvou letech vyhrál žlutou celkově dvakrát.

Kdo jsou hlavní uchazeči o žlutý dres v roce 2024?

Vingegaard byl v roce 2024 opět časným favoritem celkového žlutého dresu. Jeho aspirace však utrpěly velký neúspěch po strašném nárazu během čtvrté etapy Itzulia Basque Country, který mu zanechal zlomenou klíční kost, několik zlomených žeber a zhroucenou plíci. Dva z jeho hlavních soupeřů o žlutý dres letos, Remco Evenepoel (Soudal-QuickStep) a Primož Roglič (Bora-Hansgrohe), byli účastníky stejné havárie, přičemž Evenpoel také utrpěl zlomenou klíční kost. Uvidíme, jak to v červenci ovlivní závod.

Co znamená puntíkovaný dres Tour de France?

V roce 1933 byla představena jako druhá klasifikace pro jezdce, kteří se chtějí pustit do cíle. Vítěz vrchařské klasifikace získal puntíkovaný dres za to, že na Tour de France zdolal většinu stoupání. Jezdec, který má na sobě puntíkovaný dres, je často označován jako Král hor.

Každé významné stoupání v průběhu závodu je kategorizováno od 1 (nejobtížnější) do 4 (nejméně obtížné) na základě faktorů, jako je sklon a délka. Obtížnější stoupání znamenají více bodů pro jezdce na vrcholu. Hors categorie – což znamená ve francouzštině „nekategorizováno“ – stoupání jsou tak obtížná, že se říká, že se brání kategorizaci. Jako takové jsou tato stoupání oceněna nejvíce body, zatímco vrcholové finiše (fáze končící na vrcholu stoupání) mají dvojnásobek bodů.

Předchozí vítězové puntíkovaného dresu

Richard Virenque stále drží rekord v počtu puntíků pro své jméno se sedmi vítězstvími pro Krále hor během své kariéry. Giulio Ciccone (Trek–Segafredo) vyhrál puntíkovaný dres v závodě roku 2023, první italský Král hor od roku 1992

Kdo jsou hlavní uchazeči o puntíkovaný dres v roce 2024?

Ciccone se mohl znovu zabývat myšlenkami na puntíkový dres v roce 2024, ale jeho hlavním zaměřením může být letošní domácí výlet na Giro d’Italia. Nairo Quintana (Movistar) sponzorovaný společností Canyon vyhrál puntíkovaný dres v roce 2013 a očekává se, že bude o něj v tomto roce znovu bojovat, možná v sedle Canyon Ultimate CFR. Nicméně prasklý vaz, který utrpěl během Volta a Catalunya, by mohl tyto plány zhatit. Zcela volná soutěž o letošní puntíkovaný dres by měla být vzrušující, přičemž zapsat své jméno do knihy rekordů se pokusí jakýkoli počet jezdců.

Co znamená zelený dres Tour de France?

Points Jersey

Když fanoušci přemýšlejí o Tour de France, často spojují závod s odvážnými vrchaři a rozsáhlými horskými etapami, ale sprinteři si také zaslouží uznání. Zelený dres Tour de France nebo maillot vert je udělován jezdci s nejvyšší kumulací bodů na konci každé etapy a samozřejmě na konci TdF.

Prvních 15 jezdců v každé etapě získává body. První jezdec obdrží nejvíce bodů a následujících 14 postupně méně bodů. Pro povzbuzení sprinterů je k dispozici více bodů na rovinkách. Mezilehlé sprinty uprostřed jiných nerovinatých etap nabízejí ještě více bodů, které lze přidat k celkovému součtu jezdců.

Předchozí vítězové zeleného dresu

Jméno Petera Sagana se stalo synonymem zeleného dresu a během jeho kariéry vyhrál klasifikaci bodů v ohromujícím potu sedmkrát – často dominantním způsobem. Mark Cavendish vyhrál zelený dres ve své kariéře celkem dvakrát a je spojen s většinou etapových vítězství na Tour de France (34) s Eddym Merckxem. Jasper Philipsen (Alpecin-Deceuninck) v loňském roce dominoval sprintům na svém silničním kole Canyon na cestě k vítězství v bodové klasifikaci. (Abyste vypadali jako součást jeho týmu, nemusíte vyhrávat závod v zeleném dresu, protože Canyon prodává oficiální vybavení Alpecin-Deceuninck.)

Kdo jsou hlavní uchazeči o zelený dres v roce 2024?

Během letošních sprintů se budou všichni soustřeďovat na Cavendishe, když se bude snažit o své 35. etapové vítězství, ale Philipsena bude těžké překonat, jak v jednotlivých sprintech, tak v závodě o zelený dres.

Co znamená bílý dres Tour de France?

Young Rider Jersey

Klasifikace mladých jezdců je v současném formátu k dispozici od roku 1987. Vítězem bílého dresu Tour de France je jezdec mladší 26 let vedoucí v celkové klasifikaci. Vítěz bílého dresu byl také mnohokrát během historie závodu držitelem žlutého dresu.

Předchozí vítězové bílého dresu

Andy Schleck a Jan Ullrich vyhráli bílý dres během své kariéry na Tour de France celkem třikrát. Quintana dvakrát vyhrál klasifikaci mladých jezdců pro tým Movistar: jednou v roce 2013, když také získal puntíkovaný dres, a znovu v roce 2015, když celkově dosáhl druhého místa. Tadej Pogačar vyhrál ocenění pro nejlepšího mladého jezdce, který čtyřikrát překonal rekordy a strávil v bílé barvě 75 dní. (V těchto dvou letech také vyhrál žlutý a puntíkovaný dres v klasifikaci.)

Kdo jsou hlavní uchazeči o bílý dres v roce 2024?

Pogačar již nemá nárok na vítězství v soutěži o bílý dres, ale letos se může pokusit znovu získat dres žlutý, stejně jako růžový, který získává celkový vítěz Giro d’Italia. (Posledním člověkem, který tohoto počinu dosáhl, byl v roce 1998 Marco Pantini.) Kdo letos ukončí Tour de France v bílé barvě? Carlos Rodríguez (INEOS Grenadiers) se umístil na loňském Tour na páté pozici a letos mu bude pouze 23 let. Španělský národní šampión a jezdec Oier Lazkano (Movistar) sponzorovaný společností Canyon by mohl být potenciálně černým koněm pro bílý dres, pokud bude tento 24letý jezdec vybrán pro tým TdF. Zjistěte, která závodní kola Canyon používá the Movistar team

MVDP jede na Tour de France MVDP jede na Tour de France

Tour de France Team a klasifikace nejvíce bojovných jezdců

Existují dvě kategorie, které speciální dres neobdrží: týmy a nejagresivnější klasifikace jezdců.

Týmová cena je udělována skupině jezdců s nejrychlejším kumulativním časem v průběhu závodu. To bere v úvahu čas každého jezdce, nejen ty na nejvyšší pozici. Týmy zřídka, pokud vůbec, vstupují na Tour s klasifikací týmu jako svým jediným cílem, ale později během závodu může být taková cena zábavná, na kterou se může tým zaměřit. Canyon-sponsored Movistar existují dvě kategorie, které speciální dres neobdrží: týmy a nejagresivnější klasifikace jezdců.